Eğitim Expresi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Eğitim Expresi

yeni öğretmenlere kolaylık sağlamak, staj hakkında bilgi, eğlence, okul öncesi eğitim, ilk öğretim, ortaöğretim, üniversite, eğitim alanındaki yenilikler, eğitim hakkında herşey,

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

gebeliğin 9. haftası

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
Yazar Mesaj
Masal
Admine
Admine
Masal

Kadın
Yaş : 35 Kayıt tarihi : 14/10/08 Mesaj Sayısı : 216 Nerden : İş/Hobiler : Lakap :

gebeliğin 9. haftası Vide
MesajKonu: gebeliğin 9. haftası   gebeliğin 9. haftası Icon_minitimeC.tesi Ekim 18, 2008 6:24 pm

Bebek
Omurilik ucundaki kuyruk kısaldı ve bu hafta tamamen kaybolacak. Kafası ise büyümeye devam ediyor ve şu anda vücudundaki en büyük organ kafası. Bu hafta bebeğin boyu 22-30 cm. ve ağırlığı 4 gr. Sindirim sistemi gelişmeye devam ediyor, anüs belirmeye başladı ve bağırsaklar uzuyor.
Temel göz ve dil yapıları oluştu. Daha önce yüzün yanlarında yer alan gözler ortaya doğru ilerlemeye ve bebeğiniz ağzını hareket ettirmeye başladı. Göbek kordonu içinde gelişmiş olan bağırsaklar, bebeğin karın boşluğuna taşınmaya başladı. Parmaklar oluştu ancak henüz birbirinden ayrılmadı ve parmak araları perdeli. Bu haftanın sonunda kulağın iç oluşumu da tamamlanacak. Henüz ultrason ile tespit edilemese de cinsel organlar da oluşmaya başladı.
Kaslar geliştiğinden bebeğiniz ilk hareketlerini bu hafta yapabilir ve bu hareketler ultrasonda görülebilir, ancak sizin bunları hissetmeniz henüz mümkün değil.

Çoğul gebelikler
Bebekleriniz tek bebeklerle aynı şekilde gelişiyor.

Anne
Bu ay ikinci adet periyodunuzu da geçirmiş oluyorsunuz. Göğüsleriniz dolgunlaştığını ve hassaslaştığını hissedebilirsiniz. Destekleyici bir sutyen kullanarak göğüslerdeki hassasiyetten kaynaklanan rahatsızlığı bir ölçüde azaltabilirsiniz.
Beliniz de kalınlaşmaya başlayacağından sevgili kot pantolonlarınızı doğumdan sonra giymek üzere kaldırabilirsiniz. Yavaş yavaş daha büyük beden veya özel hamile giysileri almaya başlamanızın zamanı geldi.
Değişen hormon düzeyleri nedeniyle kabızlık ve mide yanması gibi şikayetler baş gösterebilir.

Baba
Sizi bu noktaya getiren seks olduğuna göre! biraz da bu konudan bahsedebiliriz. Birinci üç aylık evrede birçok kadının seks arzuları değişiklikler gösterir. Mide bulantıları nedeniyle anne yatak odasına girmenize dahi izin vermeyebilir. Öte yandan değişen hormonlar ve doğum kontrol kaygısının bulunmayışı nedeniyle bir seks delisine de dönüşmüş olabilir. Her iki halde de anne normaldir.
Ya siz? Babalar da kendilerinde değişiklikler hissedebilir. Bu aşamada annenin hamileliği belli olmamakla birlikte, göğüsleri gözalıcı ölçüde büyümüştür. Bu görüntü değişikliği size son derece çekici gelebilir. Ancak bebeğe zarar vermekten ya da hamilelikle ilgili bir soruna yol açmaktan endişe edebilirsiniz. Bu gibi endişeleriniz varsa, eşinizin doktoru ile görüşerek içinizi rahatlatabilirsiniz.
Anne ve babanın aynı frekansta olmaması zorluklara neden olabilir. Anlayışlı olun ve annenin hormonlarının onun ruh halini sürekli değiştirebildiğini unutmayın. Her ikiniz de aynı ruh hali içerisindeyseniz bunun keyfini çıkarın. Tabii bu konuda bir tahmin oyunu oynamaktansa eşinizle açık açık konuşmanız en doğru tutum olacaktır.

gebeliğin 9. haftası

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası