Eğitim Expresi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Eğitim Expresi

yeni öğretmenlere kolaylık sağlamak, staj hakkında bilgi, eğlence, okul öncesi eğitim, ilk öğretim, ortaöğretim, üniversite, eğitim alanındaki yenilikler, eğitim hakkında herşey,

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

gebeliğin 11. haftası

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
Yazar Mesaj
Masal
Admine
Admine
Masal

Kadın
Yaş : 35 Kayıt tarihi : 14/10/08 Mesaj Sayısı : 216 Nerden : İş/Hobiler : Lakap :

gebeliğin 11. haftası Vide
MesajKonu: gebeliğin 11. haftası   gebeliğin 11. haftası Icon_minitimeC.tesi Ekim 18, 2008 6:34 pm

bebek
Bu hafta ile 20. hafta arasında bebeğiniz hızla büyüyecek ve bu hafta 44-60 milimetre olan boyu 20. haftada 14-16 santimetreye ve yaklaşık 8 gram olan ağırlığı 260 grama çıkacak. Tüm bu büyümeyi kolaylaştırabilmek ve bebeğe yeterince besin taşıyabilmek için plasentadaki kan damarlarının da hacmi ve sayısı artacak.
Kulaklar kafanın iki yanındaki nihai konumuna doğru ilerliyor, gözdeki iris tabakası bu hafta gelişmeye başlıyor. Bu hafta bebeğin tüm cüssesinin yaklaşık yarısını kafası oluşturuyor.
Bebeğin cinsiyet organları bu hafta hızla gelişiyor. Önce, henüz kız ya da erkek olduğu belli olmasa da küçük bir doku parçası bebeğin dış cinsel organlarını oluşturur, ardından da bu doku penise veya klitoris ve büyük vajinal dudaklara (labia major) dönüşür. Bu haftanın sonunda bebeğinizin dış cinsel organları teşhis edilebilir.

Anne
Rahminiz küçük bir greyfurt büyüklüğüne ulaştı. Bulantılarınız hafiflediği için iştahınızda artış olabilir.
Pek çok anne adayı hamilelik süresince fazla kilo almaktan endişe eder. Ancak hamileliğiniz boyunca esas olarak sağlıklı beslenmeye özen göstermeli ve asla diyet yapmamalısınız. Öte yandan kesinlikle iki kişilik yemeniz gerektiği doğru değildir. Hamilelikte günde fazladan 500 kalori almanız gerekir. İlk üç ayda genellikle artan kan hacmi, plasenta, amniyon sıvısı, bebek, göğüs ve rahimdeki büyüme nedeniyle yaklaşık 1 ila 2.5 kilo alınır. İkinci üç ayda yaklaşık 6 kilo ve son üç ayda da yaklaşık 5 kilo alınır. Hamilelik boyunca önerilen kilo artık miktarı, anne adayının hamilelik öncesi kilo durumuna bağlı olarak 11-17 kg. arasındadır. Genellikle doğumdan 1-2 hafta sonra 9-10 kilo kaybedilmektedir.
Prenatal tanı testleri konusunu muhtemelen doktorunuz ile daha önce görüştünüz ve belki de bazı testler yaptırdınız bile. Bu testler konusunda ne kadar fazla bilgi sahibi olursanız, bebeğinizin sağlığına ilişkin endişeleriniz de o derece hafifleyecektir.

Çoğul gebelikler
Bulantılar halen devam ediyor olabilir ve bulantılarla aşırı iştah hali dönüşümlü olarak geliyor olabilir.

Baba
Bu hamilelikten dolayı biraz bunaldınız mı? Annenin her gün değişen ruh hali, konunun maddi boyutları ve babalık sorumluluklarınıza ilişkin endişeleriniz vs. nedeniyle kendinizi sıkıntılı mı hissediyorsunuz? Sevgili Baba, sizin bir mola vermeye ihtiyacınız var. Bugün birkaç saatinizi kendinize ayırın, erkek arkadaşlarınızla dışarı çıkın, spor salonunda ter atın, maça gidin, sizi rahatlatacak birşeyler yapın. Dönüşte eşinize bir demet gül getirmeyi ve ona teşekkürlerinizi ve kendisini ne kadar sevdiğinizi belirten bir not eklemeyi ihmal etmeyin.

gebeliğin 11. haftası

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası