Eğitim Expresi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Eğitim Expresi

yeni öğretmenlere kolaylık sağlamak, staj hakkında bilgi, eğlence, okul öncesi eğitim, ilk öğretim, ortaöğretim, üniversite, eğitim alanındaki yenilikler, eğitim hakkında herşey,

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

2005-2006 öğretim yılı 1. sınıf okuma yazma planı örneği

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
Yazar Mesaj
CelestiaL
Admine
Admine
CelestiaL

Kadın
Yaş : 37 Kayıt tarihi : 14/10/08 Mesaj Sayısı : 159 Nerden : İş/Hobiler : Lakap :

2005-2006 öğretim yılı 1. sınıf okuma yazma planı örneği Vide
MesajKonu: 2005-2006 öğretim yılı 1. sınıf okuma yazma planı örneği   2005-2006 öğretim yılı 1. sınıf okuma yazma planı örneği Icon_minitimePerş. Kas. 06, 2008 6:58 pm

23 NİSAN İLKÖĞRETİM OKULU 2005/2006 ÖĞRETİM YILI
1/ SINIFI OKUMA YAZMA PLANI
28 Eylül Çarşamba : “e” sesinin öğretimi.
29 Eylül Perşembe :“l” sesinin öğretimi. “el” hecesinin öğretimi.
30 Eylül Cuma : “ele” kelimesinin verilmesi.
03 Ekim Pazartesi : “le” hecesinin öğretimi.
04 Ekim Salı : “a” sesinin verilmesi. “al” hecesinin öğretimi.
05 Ekim Çarşamba : “ala” kelimesinin verilmesi.
06 Ekim Perşembe : “la” hecesinin öğretimi.
07 Ekim Cuma : Hece,kelime ve cümle oluşturma çalışmaları.
10 Ekim Pazartesi : Öğretilen sesleri pekiştirici metin oluşturma, okuma ve yazma çalışması.
11 Ekim Salı : “t” sesinin verilmesi. “at” hecesinin verilmesi.
12 Ekim Çarşamba : “ata” kelimesinin kavratılması.
13 Ekim Perşembe : “ta” hecesinin öğretimi.
14 Ekim Cuma : Hece,kelime ve cümle oluşturma çalışmaları.
17 Ekim Pazartesi : Öğretilen tüm sesleri pekiştirici metin oluşturma, okuma ve yazma çalışması.
18 Ekim Salı : Genel tekrar.Cümle ve cümlelerden metin oluşturma.
19 Ekim Çarşamba : “i” sesinin verilmesi. “il” hecesinin verilmesi
20 Ekim Perşembe : “ile,ili” kelimesini oluşturma ve okuma çalışmaları
21 Ekim Cuma : “li” hecesinin verilmesi.Yeni hece,kelime ve cümle oluşturma çalışmaları.
24 Ekim Pazartesi : Öğretilen tüm sesleri pekiştirici metin oluşturma, okuma ve yazma çalışması.
25 Ekim Salı : Metin okuma ve yazma çalışmaları. “n” sesinin verilmesi.
26 Ekim Çarşamba : “ an” hecesinin verilmesi. “ana” kelimesinin verilmesi.
27 Ekim Perşembe : “na” hecesinin verilmesi. Yeni hece,kelime ve cümle oluşturma çalışmaları.
28 Ekim Cuma : Öğretilen tüm sesleri pekiştirici metin oluşturma, okuma ve yazma çalışması.
31 Ekim Pazartesi : “o” sesinin verilmesi. “ol,ot” hecelerinin verilmesi.
01 Kasım Salı : Öğretilen sesleri pekiştirici metin çalışması."alo” kelimesini oluşturma çalışması.
07 Kasım Pazartesi :"lo hecesinin verilmesi. Yeni hece,kelime ve cümle oluşturma çalışmaları
08 Kasım Salı :.Cümle ve cümlelerden metin oluşturma çalışması.
09 Kasım Çarşamba : “r” sesinin verilmesi. “ar” hecesinin verilmesi. “ara” kelimesinin verilmesi.
10 Kasım Perşembe : “ra” hecesinin verilmesi. Yeni hece,kelime ve cümle oluşturma çalışmaları.
Cümle ve cümlelerden metin oluşturma çalışması.
11 Kasım Cuma : “m” sesinin verilmesi. “em,” hecesinin verilmesi. “emi” kelimesinin verilmesi.
14 Kasım Pazartesi : “mi” hecesinin verilmesi. Yeni hece,kelime ve cümle oluşturma çalışmaları.
15 Kasım Salı : Cümle ve cümlelerden metin oluşturma çalışması.
16 Kasım Çarşamba : “u” sesinin verilmesi. “un,” hecesinin verilmesi. “unu” kelimesinin verilmesi.
17 Kasım Perşembe : “nu” hecesinin verilmesi. Yeni hece,kelime ve cümle oluşturma çalışmaları.
18 Kasım Cuma : “k” sesinin verilmesi. “ok,” hecesinin verilmesi. “oku” kelimesinin verilmesi.
21 Kasım Pazartesi : “ku” hecesinin verilmesi. Yeni hece,kelime ve cümle oluşturma çalışmaları.
22 Kasım Salı : “ı” sesinin verilmesi. “ır” hecesinin verilmesi. “arı, ırmak” kelimelerinin
verilmesi.
23 Kasım Çarşamba : “rı” hecesinin verilmesi. Yeni hece,kelime ve cümle oluşturma çalışmaları.
24 Kasım Perşembe : Tüm seslerin genel tekrarı.Yeni metinler oluşturma, okuma ve yazma çalışması.
25Kasım Cuma : “y” sesinin verilmesi. “ay” hecesinin verilmesi. “aya” kelimesinin
verilmesi. “ya” hecesinin verilmesi.

En son C€£€ST!Al tarafından Perş. Kas. 06, 2008 7:02 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
CelestiaL
Admine
Admine
CelestiaL

Kadın
Yaş : 37 Kayıt tarihi : 14/10/08 Mesaj Sayısı : 159 Nerden : İş/Hobiler : Lakap :

MesajKonu: Geri: 2005-2006 öğretim yılı 1. sınıf okuma yazma planı örneği   2005-2006 öğretim yılı 1. sınıf okuma yazma planı örneği Icon_minitimePerş. Kas. 06, 2008 7:00 pm

28 Kasım Pazartesi : Yeni hece,kelime ve cümle oluşturma çalışmaları. Cümle ve cümlelerden metin
oluşturma çalışması.
29 Kasım Salı : “s” sesinin verilmesi. “as” hecesinin verilmesi. “asa” kelimesinin verilmesi.
“sa” hecesinin verilmesi.
30 Kasım Çarşamba : Yeni hece,kelime ve cümle oluşturma çalışmaları. Cümle ve cümlelerden metin
oluşturma çalışması.
01Aralık Perşembe : “d” sesinin verilmesi. “ad” hecesinin verilmesi. “ada” kelimesinin verilmesi.
“da” hecesinin verilmesi.
02 Aralık Cuma : Yeni hece,kelime ve cümle oluşturma çalışmaları. Cümle ve cümlelerden metin
oluşturma çalışması.
05 Aralık Pazartesi : “ö” sesinin verilmesi. “ör” hecesinin verilmesi. “öte” kelimesinin verilmesi.
06 Aralık Salı : Yeni hece,kelime ve cümle oluşturma çalışmaları. Cümle ve cümlelerden metin
oluşturma çalışması.
07 Aralık Çarşamba :Öğretilen tüm sesleri pekiştirici metinler oluşturma çalışması.
08 Aralık Perşembe : “b” sesinin verilmesi. “ab” hecesinin verilmesi. “aba” kelimesinin verilmesi.
“ba” hecesinin verilmesi.
09 Aralık Cuma : Yeni hece,kelime ve cümle oluşturma çalışmaları. Cümle ve cümlelerden metin
oluşturma çalışması.
12 Aralık Pazartesi : “ü” sesinin verilmesi. “üt” hecesinin verilmesi. “ütü” kelimesinin verilmesi.
“tü” hecesinin verilmesi.
13 Aralık Salı : Yeni hece,kelime ve cümle oluşturma çalışmaları. Cümle ve cümlelerden metin
oluşturma çalışması.
14 Aralık Çarşamba : “ş” sesinin verilmesi. “aş” hecesinin verilmesi. “aşı” kelimesinin verilmesi.
“şı” hecesinin verilmesi.
15 Aralık Perşembe : Yeni hece,kelime ve cümle oluşturma çalışmaları. Cümle ve cümlelerden metin
oluşturma çalışması.
16 Aralık Cuma : “z” sesinin verilmesi. “iz” hecesinin verilmesi. “ize” kelimesinin verilmesi.
“ze” hecesinin verilmesi.
19 Aralık Pazartesi : Yeni hece,kelime ve cümle oluşturma çalışmaları. Cümle ve cümlelerden metin
oluşturma çalışması.
20 Aralık Salı : “ç” sesinin verilmesi. “iç” hecesinin verilmesi. “içi” kelimesinin verilmesi.
“çi” hecesinin verilmesi.
21 Aralık Çarşamba : Yeni hece,kelime ve cümle oluşturma çalışmaları. Cümle ve cümlelerden metin
oluşturma çalışması. “g” sesinin verilmesi. “eg” hecesinin verilmesi.
22 Aralık Perşembe : “Ege” kelimesinin verilmesi. “ge” hecesinin verilmesi. Yeni hece,kelime ve
cümle oluşturma çalışmaları. Cümle ve cümlelerden metin oluşturma çalışması.
23 Aralık Cuma : “c” sesinin verilmesi. “ec” hecesinin verilmesi. “Ece” kelimesinin verilmesi. “ce”
hecesinin verilmesi.
26 Aralık Pazartesi : Yeni hece,kelime ve cümle oluşturma çalışmaları. Cümle ve cümlelerden metin
oluşturma çalışması. “p” sesinin verilmesi. “ip” hecesinin verilmesi.
27 Aralık Salı : “ipi” kelimesinin verilmesi. “pi” hecesinin verilmesi. Yeni hece,kelime ve
cümle oluşturma çalışmaları. Cümle ve cümlelerden metin oluşturma çalışması.
28 Aralık Çarşamba :“h” sesinin verilmesi.“ah” hecesinin verilmesi. “ahi” kelimesinin verilmesi.
“hi” hecesinin verilmesi
29 Aralık Perşembe :Yeni hece,kelime ve cümle oluşturma çalışmaları. Cümle ve cümlelerden metin
oluşturma çalışması. “ğ” sesinin verilmesi. “ağ” hecesinin verilmesi.
30 Aralık Cuma : “ağa” kelimesinin verilmesi. Yeni hece,kelime ve cümle oluşturma çalışmaları.
02 Ocak Pazartesi : “v” sesinin verilmesi. “ev” hecesinin verilmesi. “eve” kelimesinin verilmesi.
“ve” hecesinin verilmesi.

En son C€£€ST!Al tarafından Perş. Kas. 06, 2008 7:02 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
CelestiaL
Admine
Admine
CelestiaL

Kadın

MesajKonu: Geri: 2005-2006 öğretim yılı 1. sınıf okuma yazma planı örneği   2005-2006 öğretim yılı 1. sınıf okuma yazma planı örneği Icon_minitimePerş. Kas. 06, 2008 7:00 pm

03 Ocak Salı : Yeni hece,kelime ve cümle oluşturma çalışmaları. Cümle ve cümlelerden metin
oluşturma çalışması. “f” sesinin verilmesi. “af” hecesinin verilmesi.
04 Ocak Çarşamba :“afa” kelimesinin verilmesi. “fa” hecesinin verilmesi. Yeni hece,kelime ve cümle oluşturma çalışmaları. Cümle ve cümlelerden metin oluşturma çalışması.
05 Ocak Perşembe : “j” sesinin verilmesi. “aj” hecesinin verilmesi. “aja” kelimesinin verilmesi.
“ja” hecesinin verilmesi. Yeni hece,kelime ve cümle oluşturma çalışmaları.

SESLERİN VERİLİŞ SIRALARI:

GRUP
ADI:
ÖĞRETİLECEK GRUP SESLER ÖĞRETİMİNE BAŞLAMA TARİHİ
BİTİŞ TARİHİ
A e, l, a, t – E, L, A, T 28 EYLÜL 2005 18 EKİM 2005
B i, n, o, r, m – İ, N, O, R, M 19 EKİM 2005 15 K ASIM 2005
C u, k, ı, y, s, d – U, K, I, Y, S, D 16 KASIM 2005 02 ARALIK 2005
D ö, b, ü, ş, z, ç – Ö, B, Ü, Ş, Z, Ç 05 ARALIK 2005 21 ARALIK 2005
E g, c, p, h - G, C, P, H 21 ARALIK 2005 29 ARALIK 2005
F Ğ, v, f, j – Ğ, V, F, J 29 ARALIK 2005 05 O C A K 2006

NOT:Verilen süreler tahminidir.Okuma yazma planında, öğrenci seviyeleri veya tatillerin araya girmesi gibi nedenlerden dolayı sürelerinde değişiklikler olabilir.

Abdullah CEBECİ
1/A Sınıf Öğretmeni

SES TEMELLİ CÜMLE YÖNTEMİNDE ÖĞRETİM METODU:
1. HAZIRLIK:
Öğrencilerin, eğitim öğretim etkinlikleri için hazır olmaları sağlanır.
2. SESİ HİSSETME VE TANIMA:
A) Verilen sesin hissettirilmesi için çeşitli etkinlikler yapılmalıdır.(Örneğin, bebeğini uyutan anne)
B)Sesle ilgili görseller izlettirilebilir veya sesle ilgili şarkı öğretilip söylettirilebilir.
C) İçinde öğretilecek sesin geçtiği kelimelere öğretmen birkaç örnek verir. Daha sonrada öğrencilerden örnek vermeleri istenir.
D) İçinde sesin geçtiği insan, hayvan, bitki, eşya adları söyletilirken öğretilecek ses vurgulanır.
E) Öğrencilere bazı görseller verilerek veya gösterilerek öğrencilere sesin geçtiği ve geçmediği adlar üzerinde çalışmalar yaptırılır.
F) Verilen sesin kelimenin başında, ortasında, sonunda geçmesine dikkat edilmelidir.
G) Bunlarla ilgili resimler yaptırılabilir.
3. SESİ OKUMA VE YAZMA ÇALIŞMASI:
• Harfin yazılışını tahtaya yazınız.
• Sesin yazılış yönüne ve yazılışına öğrencilerin dikkatini çekiniz.
• Öğrencilere havada ve sıranın üzerinde yazarak sesin yazılışları taklit etmeleri istenir.
• Alıştırma kitabındaki çalışmalar yaptırılır.
• İlgili sesi defterlerine yazdırınız.Yazılanları kontrol ediniz.
• Sesi, öğrencilere okutunuz.
4. DEĞERLENDİRME:
• Söylediğiniz sesi defterlerine yazmalarını isteyiniz.
• Tahtaya kaldırarak öğrenciye öğrettiğiniz ses yazdırabilirsiniz.Böylelikle öğrencinin sesin yazılışını yönlerine dikkat ederek yazıp yazmadığını da kontrol etmiş oluruz.
OKUMA YAZMA ÖĞRETİLİRKEN DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR:
1. İlk iki ses verildikten sonra hecelerle okuma yazma çalışmaları yapılmalıdır.
2. Her verilen ses önceki seslerle ilişkilendirilerek yeni heceler oluşturulmalıdır.Böylelikle önceki seslerde pekiştirilmiş olur.
3. Elde edilen kelimelerin veya cümlelerin mutlaka bir anlamı olması gerekir.
4. Elde edilen kelime ve cümlelerin anlamları üzerinde durulmalıdır.
5. Elde edilecek kelimeler ve cümleler çocuğun yaşadığı ortam ile ilişkili olmalıdır.
6. Cümleler yazdırılır iken özel isimler çocuğa verilmeye başlanmalıdır.
7. İlk oluşturulacak cümle ile birlikte cümlenin ilk harfini büyük yazma ve cümlenin sonuna nokta koyma eş zamanlı olarak çocuğa verilmelidir.
8. Çocuklara verilen sesler ile ilgili yeni cümleler bulup yazma ve okuma fırsatları verilmelidir.

Abdullah CEBECİ
1/A Sınıf Öğretmeni

CelestiaL
Admine
Admine
CelestiaL

Kadın

MesajKonu: Geri: 2005-2006 öğretim yılı 1. sınıf okuma yazma planı örneği   2005-2006 öğretim yılı 1. sınıf okuma yazma planı örneği Icon_minitimePerş. Kas. 06, 2008 7:01 pm

METİNLER

EL ELE

El ele Ela, el ele.
El ele Lale, el ele.
Ela, Lale el ele.

ELA
Al Ela, al.
Ela, lale al.
Ela, 1 lale al.
Ela, 2 tel al.
İTTİ
Ali, at eti itti.