Eğitim Expresi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Eğitim Expresi

yeni öğretmenlere kolaylık sağlamak, staj hakkında bilgi, eğlence, okul öncesi eğitim, ilk öğretim, ortaöğretim, üniversite, eğitim alanındaki yenilikler, eğitim hakkında herşey,

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

gebelikte 12. hafta

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
Yazar Mesaj
Masal
Admine
Admine
Masal

Kadın
Yaş : 35 Kayıt tarihi : 14/10/08 Mesaj Sayısı : 216 Nerden : İş/Hobiler : Lakap :

gebelikte 12. hafta Vide
MesajKonu: gebelikte 12. hafta   gebelikte 12. hafta Icon_minitimeC.tesi Ekim 18, 2008 6:56 pm

Bebek
Bebeğinizin minik burnu ve çenesi ile profili ortaya çıktı. Beyni gelişmeye devam ediyor ve şu anda beyin büyüklüğü doğumdaki büyüklüğüne ulaşmamış olmakla birlikte, doğumdaki yapısını almış durumda.

Bu hafta safra salgılanmaya başladı, bağırsaklar artık bebeğin karnına tam olarak yerleşti ve mide kasılıp gevşeme egzersizleri yapmaya başladı. Tüm bunlar anne karnı dışındaki hayata hazırlık çalışmalarının bir parçası. Öte yandan annenin kan hacmindeki artış bebeğin kalp atım hızının dakikada birkaç vuruş artmasına neden olabilir.
Bebeğin minik el ve ayak tırnakları oluştu. Henüz ıslak bez değiştirmek zorunda değilsiniz ama bebeğiniz ilk çişini yaptı bile! Bebeğin böbreklerinin çalışmaya başlaması ve çiş üretilmesi amniyon sıvısının miktarının artmasına yol açacak. Bebeğiniz bu hafta yaklaşık 14 gram ağırlığında.

Anne
Hiç yüzünüze ?hamile ışıltısı? geldiğini söyleyen oldu mu? Bu ışıltının nedeni bebek sahibi olacağınız için duyduğunuz neşe ve mutluluk değil, hamile kadınların cildinin daha şeffaf ve yumuşak görünmesinin fizyolojik bir nedeni var. Artan kan hacmi ve hamilelik hormonu hCG size bu ışıltıyı kazandırıyor. Kan hacminin artması damarlardaki kan miktarının ve hCG hormonu da yağ salgısının artmasına neden oluyor. Bu da cildin daha kırmızı, dolgun ve yumuşak gözükmesine yol açıyor. Ancak yağ salgısının artması zaman zaman geçici bir sivilcelenme sorununa neden olabilir.
Düşük riskiniz daha da azalır. Bu hafta civarında uterus yukarı çıkacak ve ileriye doğru büyümeye başlayacaktır. İyi haber, artık mesanenize baskı yapmadığı için sık idrar ihtiyacı ortadan kalkacak. Bu rahatlığın keyfini çıkarın zira son üç ayda uterus yeniden mesaneye baskı yapacak pozisyona gelecektir.
Bu aralar artan kan hacminin baş ağrısı ve baş dönmesine yol açması normaldir, ancak yine de bu şikayetlerinizi doktorunuzla paylaşmayı ihmal etmeyin.

Baba
Anne artık kendisini çok daha iyi hissediyor ve birlikteegzersiz yapmaya başlamanın tam zamanı. Birlikte düzenli olarak el ele yürüyüşlere çıkabilirsiniz.

gebelikte 12. hafta

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası