Eğitim Expresi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Eğitim Expresi

yeni öğretmenlere kolaylık sağlamak, staj hakkında bilgi, eğlence, okul öncesi eğitim, ilk öğretim, ortaöğretim, üniversite, eğitim alanındaki yenilikler, eğitim hakkında herşey,

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

gebeliğin 15. haftası

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
Yazar Mesaj
Masal
Admine
Admine
Masal

Kadın
Yaş : 35 Kayıt tarihi : 14/10/08 Mesaj Sayısı : 216 Nerden : İş/Hobiler : Lakap :

gebeliğin 15. haftası Vide
MesajKonu: gebeliğin 15. haftası   gebeliğin 15. haftası Icon_minitimeC.tesi Ekim 18, 2008 7:10 pm

Bebek
Bebeğin teninin yumuşaklığı bizleri büyüler. Bu hafta bebeğin cildi o kadar ince ve şeffaftır ki, içerideki kan damarları net olarak görülür. Saç ve kaşlar bu hafta da uzamaya devam eder. Bebeğiniz koyu renk saçlı olacaksa, saç folikülleri saça rengini veren pigment üretimine başlar. Kulaklar nihai konumuna çok yaklaşmıştır.
Kemikler ve kemik iliği gelişmeye devam etmektedir. Aynı şekilde kaslar da gelişmektedir ve bebeğiniz elini yumruk yapabilmekte ve kollarını dirsekten ve bilekten bükebilmektedir. Bebeğin ağırlığı yaklaşık 70 gram.

Anne
Bebeğe oksijen tedarik etmek amacıyla kalbiniz daha fazla çalışarak hamilelik öncesine kıyasla %20 oranında daha fazla kan pompalıyor. Kan hacminiz hamileliğiniz süresince artmaya devam ederek, normal düzeyinin %30-50 üzerine çıkacaktır.
Giysileriniz dar gelmeye başladıysa, içlerine sığmak için kendinizi zorlamayın. Bunun yerine birkaç hamile giysisi satın veya ödünç alın, eşinizin giysilerini giyin veya pantolon ve eteklerinizin fermuarını açın!
Yaşayacağınız bir diğer şey de (hormonlar sayesinde) sersemlik hali! En düzenli kadınlar dahi hamileliğin kendilerini daha unutkan ve sakar hale getirdiğini ve konsantre olmakta güçlük çektiklerini belirtmektedirler. Hayatınızdaki stresi azaltmaya ve zihinsel dağınıklığınızdan dolayı telaşa kapılmamaya gayret edin, ne de olsa bu geçici bir durum.
Bu noktada nöral tüp defektlerini teşhis etmeye yönelik bir kan testi olan Alfa-fetoprotein Testi yaptırmanız önerilebilir. 15-17 haftalar arasında en doğru sonuçlar veren bir tarama testi olmakla birlikte, bu testin yanlış sonuç verme olasılığı son derece yüksek olmaktadır.

Baba
Anneye onu ne kadar sevdiğinizi sık sık göstermeyi ihmal etmeyin. Dağınıklığı ve unutkanlığı konusunda ona yardımcı olmaya gayret edin. Evden çıkarken almayı unuttuğu anahtarını, cüzdanını, telefonunu, çantasını, ayakkabısını, vb. toparlayarak kendisine teslim etmeyi unutmayın.

gebeliğin 15. haftası

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası