Eğitim Expresi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Eğitim Expresi

yeni öğretmenlere kolaylık sağlamak, staj hakkında bilgi, eğlence, okul öncesi eğitim, ilk öğretim, ortaöğretim, üniversite, eğitim alanındaki yenilikler, eğitim hakkında herşey,

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

gebeliğin 18. haftası

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
Yazar Mesaj
Masal
Admine
Admine
Masal

Kadın
Yaş : 35 Kayıt tarihi : 14/10/08 Mesaj Sayısı : 216 Nerden : İş/Hobiler : Lakap :

gebeliğin 18. haftası Vide
MesajKonu: gebeliğin 18. haftası   gebeliğin 18. haftası Icon_minitimeC.tesi Ekim 18, 2008 7:18 pm

Bebek
Ninnileri hatırlamaya ve öğrenmeye başlayın! 20 cm. boyunda ve 190 gram ağırlığındaki bebeğiniz artık işitebiliyor! İç kulak kemikleri ve beyinden gelen sinir uçları artık tamamlandığından bebek kalp atışınız ve göbek kordonundan geçen kanın sesi gibi sesleri işitebiliyor. Dış dünyadaki ani yüksek seslerden dolayı zıplayabilir bile! Bebeğin gözleri de gelişiyor. Rahmin üstüne bir fener tutmanız halinde bebek ışık parıltısını yakalayabilir. Bebeğiniz artık yutkunabilir de ve hatta gün boyu yaklaşık bir litre amniyon sıvısı yutuyor bile olabilir. Araştırmalar bebeğinizin susuzluğunu hissediyor olabileceğini dahi ortaya koydu.
Bu haftaya kadar bebeğinizin kemikleri oluşmuştu ancak kemikler hala yumuşaktı. Bu haftadan itibaren kemikler sertleşmeye başlıyor. İlk sertleşen kemikler bacak ve iç kulak kemikleridir.
El ve ayak parmak uçlarındaki yastıkçıklar oluştu ve parmak izi oluşmaya başladı.
Göbeğinizde periyodik atma hareketleri oluyorsa paniklemeyin, bebeğinizi hıçkırık tutmuş olabilir!

Anne
Hamileliğiniz boyunca yeterli miktarda kalsiyum almanız hem bebeğinizin kemik gelişimi açısından, hem de sizin kemiklerinizin sağlığı açısından son derece önemlidir.
Karnınız büyüdükçe uyumakta zorluk yaşamaya başlamış olabilirsiniz. Yastıklarla karnınızı ve bacaklarınızı destekleyerek daha rahat edebilirsiniz. Yatmadan önce tuvalet ihtiyacınızı gidermek de size yardımcı olacaktır.

Baba
Siz de ?tüm sorunları çözen? bir erkek misiniz? Erkekler çok yaygın olarak anneye karşı son derece koruyucu hisler duyarlar. Anneler de çılgın hamilelik hormonları nedeniyle başlarını yaslayarak ağlayacak bir omuz ararlar sık sık. Annenin bu durumu ve şikayetleri karşısında erkekler kendisini çok çaresiz hisseder ve annenin ağzından çıkan her sorunu gidermeye çalışırlar. Sevgili baba, rahatlayın lütfen. Anne on durumdan dokuzunda, sadece duygularını açığa vurma ihtiyacındadır ve ağzından çıkan her konuda birşeyler yapmanızı beklememektedir. Sizin için ne kadar zor olursa olsun, yalnızca onu DİNLEYİN! Anneye verebileceğiniz en güzel hediye ona kesintisiz bir dikkat vermektir

gebeliğin 18. haftası

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası