Eğitim Expresi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Eğitim Expresi

yeni öğretmenlere kolaylık sağlamak, staj hakkında bilgi, eğlence, okul öncesi eğitim, ilk öğretim, ortaöğretim, üniversite, eğitim alanındaki yenilikler, eğitim hakkında herşey,

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

1-3 yaş erken çocukluk dönemi

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
Yazar Mesaj
CelestiaL
Admine
Admine
CelestiaL

Kadın
Yaş : 37 Kayıt tarihi : 14/10/08 Mesaj Sayısı : 159 Nerden : İş/Hobiler : Lakap :

1-3 yaş erken çocukluk dönemi Vide
MesajKonu: 1-3 yaş erken çocukluk dönemi   1-3 yaş erken çocukluk dönemi Icon_minitimePerş. Kas. 27, 2008 7:57 pm

Bu döneme “özerklik dönemi” adı da verilmektedir. Özerklik, çocuğun hem içinde uyanan istekleri hem de çevrenin isteklerinin koşulsuz uygulayıcısı olmaktan çıkmasını ve kendi denetimi ele almasını anlatır. Gerek tuvalet eğitimi gerekse başka alanlarda kendi iradesini öne geçirme denemeleri yapan çocuk kendi bireyselliğini algılamaya başlar. Her şeyi kendi başına yapmayı ister. Anne-baba tarafından çocuğun bağımsız olma çabaları desteklenmeli, anne-baba çocuğa güven vermelidir. Bu döneme bağlı olumsuz kişilik özellikleri olarak inatçılık-bencillik gibi eğilimler orataya çıkabilir.

Çocuğa basit sorumluluklar verilmeli, ona kendini ifade etme fırsatı sunulmalıdır. Bunu evde yapmayan çocuk evin dışında da kendini ifade etmekten, istediğini dile getirmekten kaçınacaktır. Bu dönemde çocuk emin olma, suçluluk duymadan kara verme ve işbirliği yapma yetkisi kazanır. Ayrıca; 2,5 – 3 yaştan sonra iç denetim ve vicdan gelişir. Uygun disiplin yöntemlerini kullanıyor olmak bu dönemde önemlidir.

sifabebekleri.com

1-3 yaş erken çocukluk dönemi 973302

1-3 yaş erken çocukluk dönemi

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası