Eğitim Expresi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Eğitim Expresi

yeni öğretmenlere kolaylık sağlamak, staj hakkında bilgi, eğlence, okul öncesi eğitim, ilk öğretim, ortaöğretim, üniversite, eğitim alanındaki yenilikler, eğitim hakkında herşey,

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

3-6 yaş çocuklarında bilişsel gelişim

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
Yazar Mesaj
Masal
Admine
Admine
Masal

Kadın
Yaş : 35 Kayıt tarihi : 14/10/08 Mesaj Sayısı : 216 Nerden : İş/Hobiler : Lakap :

3-6 yaş çocuklarında bilişsel gelişim Vide
MesajKonu: 3-6 yaş çocuklarında bilişsel gelişim   3-6 yaş çocuklarında bilişsel gelişim Icon_minitimePerş. Kas. 27, 2008 8:13 pm

Bilişsel gelişim:

Bu evrede çocuk dile ve sembolik düşünce yeteneğine sahiptir. Sembolik düşünme yeteneği;kavram geliştirme,dil,jestler,yaratıcılık,resim ve diğer sanatsal eylemler için temel oluşturu.Sembolik düşünme yeteneği oyunda da kendini gösterir.Çocuk farklı objeleri hayal ettiği biçimde kullanır,onlarla oynar.

Bu dönemdeki çocuğun zihinsel işleyişi görünenin etkisi altındadır.Örneğin eşit ağırlıkta olduğu gösterilen iki parça hamurdan birine daha büyük ,diğerine daha küçük bir şekil verildiğinde görüntünün etkisi altındaki bu yaş çocuğu büyük parçanın ağır olduğunu söyleyecektir.

Benmerkezcilik bu dönemdeki düşünce yapısının tipik özelliğidir. Başkalarının duygu ve gereksinimlerini farketme konusunda yetersizlik gösterirler.Bu dönemin sonlarına doğru başkalarının ne hisettiği ve ne düşündüğüne ilişkin becerileri gelişmeye başlar.

3-4 yaş Nesneler arasındaki ilişkileri anlayabilir,eşleştirme yapabilirler.
Uzun-kısa ayırımını yapabilirler.
Basit-somut sınflandırmalar yapabilirler (yiyecek,giyecek,hayvan gibi)
10’a kadar sayabilir
6 parçalı yap boz yapabilir
Kare çizebilir
Benzerlik ve farklılıkları söyleyebilir.
3 rengi isimlendirebilir
3 şekli isimlendirebilir (kare,üçgen,daire)

2

4-5 yaş Kısa dize,tekerleme tekrar edebilir
Ağır-hafif ayırımı yapabilir
Dinlediği öyküdeki birkaç ana noktayı tekrarlayabilir
İnsan resmi çizebilir
20’ye kadar sayabilir

1 1-20 arası rakamları tanıyabilir Sağını solunu söyleyebilir
Adını yazabilir
Basit labirenti tamalayabilir
Haftanın günlerini söyleyebilir
Basit toplama çıkartma yapabilir
100’e kadar sayabilir