Eğitim Expresi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Eğitim Expresi

yeni öğretmenlere kolaylık sağlamak, staj hakkında bilgi, eğlence, okul öncesi eğitim, ilk öğretim, ortaöğretim, üniversite, eğitim alanındaki yenilikler, eğitim hakkında herşey,

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

gebeliğin 21. haftası

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
Yazar Mesaj
Masal
Admine
Admine
Masal

Kadın
Yaş : 35 Kayıt tarihi : 14/10/08 Mesaj Sayısı : 216 Nerden : İş/Hobiler : Lakap :

gebeliğin 21. haftası Vide
MesajKonu: gebeliğin 21. haftası   gebeliğin 21. haftası Icon_minitimeC.tesi Ekim 18, 2008 7:26 pm

Bebek
Bebeğinizin etrafını sararak bir tampon vazifesi gören ve onu koruyan amniyon sıvısı bu hafta yeni bir işlev daha görmeye başlayacak. Bebeğin bağırsakları, bebeğin yuttuğu amniyon sıvısında bulunan küçük bir miktar şekeri emerek kalın bağırsaklara aktaracak kadar gelişti. Ancak bebeğin gerek duyduğu tüm gıdayı halen plasenta temin ediyor.
Bugüne kadar bebeğinizin karaciğeri ve dalağı kan hücrelerini (bebeğin karaciğeri doğum gerçekleşene kadar kan hücresi üretmeye devam eder) üretiyordu ancak artık kemik iliği de hücre oluşumuna katkı sağlayacak kadar gelişti.

Çoğul gebelikler
Bebekler hareket ederken birbirlerinin içinde bulunduğu keseyi sık sık tekmeliyorlar. Ancak endişe etmeyin, bu kese oldukça esnek bir yapıya sahip ve bebeklerin tekmelerinden dolayı yırtılmaz.

Anne
Hamilelikte yeterince egzersiz yapıyor musunuz? Hamilelikte egzersiz vücut şeklinizi korumanın yanında varis, sırt ağrısı, aşırı kilo alımı gibi bazı sorunların en az düzeyde kalmasına yardımcı olur. Ancak tabii ki hamilelik ağır sporlara başlamak için uygun bir zaman değildir, bu işin püf noktası yavaş yavaş ilerlemektir. Hamilelikte bağlar fazlasıyla gevşediğinden yaralanma riskiniz fazladır. Bu nedenle yoga, yüzme ve yürüyüş gibi hafif egzersizler ideal olacaktır. Hamileyken herhangi bir egzersiz programına başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.
Ayak bilekleri ve ayaklarınız özellikle akşama doğru şişmeye başlayabilir. Bol bol su için ve ayaklarınızı yüksek bir yere uzatarak istirahat edin.

Çoğul gebelikler
Çoğul gebeliklerde vücutta daha fazla su tutulur. Bol bol sıvı alın, dinlenin ve her fırsatta ayaklarınızı yüksek bir yere uzatın.

Babaİkinci trimester, birlikte bazı planlar yapmak için en uygun dönemdir. İlk ayların şikayetleri bitmiş, son ayların ağırlığı henüz başlamamıştır. Bu nedenle birlikte bir tatil veya bir hafta sonu kaçamağı için ideal bir dönemdesiniz. Ancak herhangi bir seyahate çıkmadan önce doktorunuza danışmalısınız. Seyahat etme imkanınız yoksa, bu dönemi eşinizle birlikte daha yakın ve daha kaliteli zaman geçirmek için kullanabilirsiniz.

gebeliğin 21. haftası

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası