Eğitim Expresi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Eğitim Expresi

yeni öğretmenlere kolaylık sağlamak, staj hakkında bilgi, eğlence, okul öncesi eğitim, ilk öğretim, ortaöğretim, üniversite, eğitim alanındaki yenilikler, eğitim hakkında herşey,

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

gebeliğin 22. haftası

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
Yazar Mesaj
Masal
Admine
Admine
Masal

Kadın
Yaş : 35 Kayıt tarihi : 14/10/08 Mesaj Sayısı : 216 Nerden : İş/Hobiler : Lakap :

gebeliğin 22. haftası Vide
MesajKonu: gebeliğin 22. haftası   gebeliğin 22. haftası Icon_minitimeC.tesi Ekim 18, 2008 7:29 pm

Gebelikte 22.Hafta
[Bebek
Bebeğinizin dünyayı tanımak için kullanacağı duyular her geçen gün gelişiyor. Tat bezleri dilin üzerinde oluşmaya başladı ve sinir uçları ve beyin gelişimi bebeğin dokunmayı hissetmesine elverecek ölçüde gelişti. Bebeğiniz bu dokunma duyusunu kullanmak amacıyla yüzüne dokunabilir, parmağını emebilir.
Bebeğin üreme sistemi de gelişmeye devam ediyor. Erkek bebeklerde testisler karından torbaya doğru inmeye başladı ve kız bebeklerde rahim ve yumurtalık yerine yerleşti, vajina gelişti.
Bu hafta yaklaşık 425 gr. ağırlığında ve 18 cm. uzunluğunda olan bebeğinizin kaşları da oluştu!

Anne
Bu hafta rahminizin doğuma hazırlanmak amacıyla düzensiz, ağrı veya sancı yapmaksızın kasılmaya başladığını hissedebilirsiniz. Bu kasılmalara Braxton-Hicks kasılmaları denmektedir. Rahminizin tepesine yakın bir noktada sıkışma duygusu hissedebilirsiniz. Panik yapmayın. Bebeğiniz bu kasılmaları hissedebilir ancak Braxton-Hicks kasılmaları bebek açısından sakıncalı değildir. Ancak kasılmalarınız ağrı vermeye başlarsa veya bir saat içinde dörtten fazla kasılma olursa derhal doktorunuzu arayınız. Çünkü ağrılı ve sık kasılmalar erken bir doğumun habercisi olabilir.

Çoğul gebelikler
Bacaklarınıza kramplar giriyor mu? Bebekleriniz sayesinde kalsiyum eksikliğiniz olabilir. Kramp girdiğinde bacağınızı gerin ve bileğinizi bükün. Kramp giren kasa masaj yapması için eşinizden yardım alabilirsiniz.

Baba
Size iyi haberlerimiz var: İkinci trimester genellikle annenin cinsel isteklerinin arttığı bir dönemdir. Üstelik hamile kalmaya çalışmak veya hamileliği önlemek gibi kaygılar da yoktur. Cinsel ilişki sırasında bebeğe zarar vermeniz mümkün değildir, bebek amniyon kesesi içinde tamamen güvendedir ve ne yaptığınızın asla farkında değildir. Doktorunuz cinsel ilişkiyi yasaklamadığı müddetçe hamilelikte seks son derece sağlıklı bir eylemdir. Doktorun cinsel ilişkiyi yasaklamasını gerektirebilecek yalnızca birkaç neden mevcuttur. Bunların söz konusu olması durumunda doktorunuz sizi uyaracaktır. Aksi taktirde, hamileliğin son gününe kadar seks yapmanızda hiçbir sakınca yoktur. Ancak üçüncü trimestere doğru pozisyonlar konusunda biraz yaratıcılığınızı kullanmanız gerekebilir!

gebeliğin 22. haftası

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası