Eğitim Expresi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Eğitim Expresi

yeni öğretmenlere kolaylık sağlamak, staj hakkında bilgi, eğlence, okul öncesi eğitim, ilk öğretim, ortaöğretim, üniversite, eğitim alanındaki yenilikler, eğitim hakkında herşey,

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

gebeliğin 23. haftası

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
Yazar Mesaj
Masal
Admine
Admine
Masal

Kadın
Yaş : 35 Kayıt tarihi : 14/10/08 Mesaj Sayısı : 216 Nerden : İş/Hobiler : Lakap :

gebeliğin 23. haftası Vide
MesajKonu: gebeliğin 23. haftası   gebeliğin 23. haftası Icon_minitimeC.tesi Ekim 18, 2008 7:33 pm

Bebek
Bebeğin ten rengini veren pigmentler bu hafta depolanmaya başlıyor. Bebeğin cilt altında yağ birikiyor olmakla birlikte cilt bu yağlara çok gevşek bir şekilde tutunur ve bu yüzden bebeğinizin cildinin buruşuk bir görüntüsü vardır. Bunun nedeni cildin yağ birikimine kıyasla çok daha hızlı bir şekilde üretilmesidir.
Bebeğin bu hafta günlük çalışma rutini el ve ayak parmaklarının, kolların ve bacakların sürekli hareket ettirilmesini içermektedir. Bunun sonucu olarak daha şiddetli hareketler hissetmeniz mümkündür.
Bebeğiniz bu hafta yaklaşık 450 gram ağırlığında ve bu haftanın sonunda doğum gerçekleşmesi halinde tıbbi bakım sayesinde bebeğin yaşama şansı olabilir. Ancak umalım ki bebek daha haftalar boyunca yerinde kalmaya devam etsin.

Çoğul gebelikler
Bebeklerinizin birbiri ile kesişmeyebilecek uyku ve uyanıklık dönemleri söz konusudur.

Anne
Doğum tarihi yaklaştıkça uyumakta çektiğiniz güçlükler de artacak. Kaygılar, mide yanması, bacak krampları, sık idrara çıkma ihtiyacı ve genel bir rahatsızlık hamile kadın için uyku süresinin kısalması anlamına gelebilecektir. Tüm bunlara rağmen sizin ve bebeğinizin sağlığı yeterince dinlenmenize bağlıdır. Bu yüzden ılık bir banyo almak, rahatlatıcı bir müzik dinlemek, bitkisel çaylar eşliğinde güzel bir kitap okumak gibi bedeninizi ve ruhunuzu dinlendirecek yöntemler bulmalısınız.
Birçok doktor plasentaya kan akışının engellenmemesi için, hamile kadınların sırtüstü veya karın üstü değil, yan yatmasını önerir. Bu pozisyonda rahat edemiyorsanız, ağırlığınızdan kaynaklanan baskıyı azaltmak amacıyla bacaklarınızın arasına bir yastık koymayı deneyebilirsiniz. Eşinizin evinizde bulunan ve yatağa sığabilen yastık sayısı karşısında hayrete düşme ihtimali olsa da, İlerleyen zamanlarda yastık sayısını ihtiyacınız ölçüsünde artırabilirsiniz.

gebeliğin 23. haftası

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası