Eğitim Expresi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Eğitim Expresi

yeni öğretmenlere kolaylık sağlamak, staj hakkında bilgi, eğlence, okul öncesi eğitim, ilk öğretim, ortaöğretim, üniversite, eğitim alanındaki yenilikler, eğitim hakkında herşey,

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

zihinsel engelliler sınıf öğretmenliği sertifika programı

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
Yazar Mesaj
Masal
Admine
Admine
Masal

Kadın
Yaş : 35 Kayıt tarihi : 14/10/08 Mesaj Sayısı : 216 Nerden : İş/Hobiler : Lakap :

zihinsel engelliler sınıf öğretmenliği sertifika programı Vide
MesajKonu: zihinsel engelliler sınıf öğretmenliği sertifika programı   zihinsel engelliler sınıf öğretmenliği sertifika programı Icon_minitimeC.tesi Ocak 10, 2009 8:40 pm

Gazi Üniversitesi ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında 31 Ekim’de “Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmenliği Sertifika Programı”na ilişkin işbirliği protokolü imza töreni gerçekleştirildi.
Protokol, Gazi Üniversitesi Rektörlüğü Senato Salonunda, Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rıza Ayhan ile Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Muammer Yaşar Özgül tarafından imzalandı.
Protokol özel eğitime ihtiyacı olan bireylerin eğitime erişimlerinin sağlanması; Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ve özel, özel eğitim okul ve kurumlarının zihinsel engelliler sınıf öğretmeni ihtiyacının karşılanması ve özel eğitim hizmetlerinde niteliğin arttırılmasına yönelik olarak uygulamaya konulacaktır. Protokolle “Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmenliği Sertifika Programı”na ilişkin Gazi Üniversitesi ile Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Rehberlik ve Danışma Hizmetleri Genel Müdürlüğü arasındaki işbirliğinin esas ve usullerini belirlemek amaçlanmaktadır.
Protokol, zihinsel engelliler sınıf öğretmeni ihtiyacının karşılanmasına yönelik olarak Gazi Üniversitesi tarafından 1500 adayı yetiştirmek amacıyla Ankara ilinde açılacak “Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmenliği Sertifika Programı”nı kapsamaktadır. Gerektiğinde uygulama eğitimi, Ankara ili dışındaki illerde de yapılabilecektir.
Sertifika programında başarılı olan adaylardan 600 kadarının resmi özel eğitim okul ve kurumlarına atanması amaçlanıyor. Sertifika programına katılacak adayların eğitim giderleri katılımcılar tarafından karşılanacak. Başvurularda gerekli şartları taşıyan adaylardan emekli öğretmenlere de yüzde 3 oranında kontenjan ayrılacak. Sertifika programını bitiren adayların zihinsel engelliler sınıf öretmeni olarak atanabilmesi için Talim ve Terbiye Kurulunun Öğretmen Olarak Atanacakların Atamalarına Esas Olan Alanlar ile Mezun Oldukları Yükseköğretim Programları ve Aylık Karşılığı Okutacakları Derslere İlişkin Esaslar hakkındaki 119 nolu kararına ilave yapılması gerekmektedir.
Sertifika programı sonunda başarılı olan öğretmen adaylarından, zihinsel engelliler sınıf öğretmenliği bölümü mezunu olup normal prosedüre uygun olarak ataması yapılanlara ilave olarak her atama döneminde 150 öğretmenin (toplan 600 sertifika programı mezunu öğretmen) daha atamasının yapılması için ilave kontenjan ayrılacak. Ataman öğretmenlerin 10 yıl süreyle alan değişikliği yapılmayacak. Düzenlenecek sertifika programıyla alanda acil ihtiyaç duyulan zihinsel engelliler sınıf öğretmeni açığının giderilmesi ve özel eğitim hizmetlerinin kalitesinin arttırılması hedeflenmektedir.

alıntı
Masal
Admine
Admine
Masal

Kadın
Yaş : 35 Kayıt tarihi : 14/10/08 Mesaj Sayısı : 216 Nerden : İş/Hobiler : Lakap :

zihinsel engelliler sınıf öğretmenliği sertifika programı Vide
MesajKonu: ...   zihinsel engelliler sınıf öğretmenliği sertifika programı Icon_minitimeC.tesi Ocak 10, 2009 8:45 pm

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Gazi Üniversitesi (GÜ) işbirliğinde gerçekleştirilecek ''Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmenliği Sertifika Programı'' için GÜ Rektörlük Binasında protokol imza töreni düzenlendi. Törende konuşan GÜ Rektörü Prof. Dr. Rıza Ayhan, uygulanacak bu programın Türkiye açısından çok önemli olduğunu, Türkiye'de özel eğitime ihtiyacı olan yaklaşık 8.5 milyon gencin bulunduğunu belirtti.
MEB Müsteşarı Muammer Yaşar Özgül de, engellilerin eğitiminin öğretmenler aracılığıyla gerçekleştiğini, ancak sadece 9 üniversitede özel eğitim verebilecek öğretmen yetiştiren bölümün bulunduğunu belirterek, ''Bunlar yılda 145 mezun vermektedir. Ülkemizdeki engelli vatandaş sayısını göz önünde bulundurduğumuzda bu gerçekten çok düşük bir rakamdır. Dolayısıyla engelli çocuklarımızın eğitimi için eğitim verecek öğretmen sayısının yeterli olmayışı bu tür programların, kursların açılmasına yönlendirmiştir'' diye konuştu.''Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmenliği Sertifika Programı'' protokolüne göre programdan 3 yıllık süre zarfında üniversitelerin belirtilen bölümlerinden mezun olanlar yararlanabilecek. 1500 öğretmen adayı kursa katılabilecek.
Sertifika programında başarılı olan 600 aday resmi özel eğitim kurumlarına atanacak. Programa katılan adayların eğitim giderleri katılımcılar tarafından karşılanacak.
Görme, işitme engelliler öğretmenliği branşında KPSS'de 50 ve üzeri, diğer branşlarda ise KPSS'de 65 ve üzeri puan alan adaylar sertifika programına başvurabilecek.

zihinsel engelliler sınıf öğretmenliği sertifika programı

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası