Eğitim Expresi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Eğitim Expresi

yeni öğretmenlere kolaylık sağlamak, staj hakkında bilgi, eğlence, okul öncesi eğitim, ilk öğretim, ortaöğretim, üniversite, eğitim alanındaki yenilikler, eğitim hakkında herşey,

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

gebeliğin 26. haftası

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
Yazar Mesaj
Masal
Admine
Admine
Masal

Kadın
Yaş : 35 Kayıt tarihi : 14/10/08 Mesaj Sayısı : 216 Nerden : İş/Hobiler : Lakap :

gebeliğin 26. haftası Vide
MesajKonu: gebeliğin 26. haftası   gebeliğin 26. haftası Icon_minitimeC.tesi Ekim 18, 2008 7:58 pm

Bebek
Retinanın gelişmesine olanak vermek için bebeğin göz kapakları bugüne kadar kapalıydı, bu hafta göz kapakları açılmaya ve bebeğiniz göz kırpmaya başlıyor! Kalıtıma bağlı olarak bazı bebekler mavi ya da yeşil, bazıları da siyah veya kahverengi göz rengi ile doğacaklar. Renkli gözlerin ilk altı ayın sonunda renginin koyulaşması mümkün, ancak siyah ya da kahverengin mavi ya da yeşile dönüşmesi mümkün değildir.
Bebek bu haftada yaklaşık 850 gr ve hala çok buruşuk bir görünümü var. Ancak gelecek 14 hafta boyunca düzenli olarak kilo almaya devam edecek ve buruşuk görünümü de kaybolacak.
Geçen hafta akciğerlerdeki kan damarları gelişmeye başlamıştı, bu hafta da akciğerlerde hava kesecikleri oluşmaya başladı. Ayrıca akciğerler sürfaktan üretmeye de başladı, ancak miktarları bebeğin dış dünyada solunum yapmasını sağlayacak düzeyde değil henüz. Sürfaktan akciğerlerdeki hava keseciklerinin iç yüzeyini kaplayan ve nefes alıp verirken akciğerin genişlemesini sağlayan maddedir. Erken doğum tehdidi yaşayan anne adaylarına bazı enjeksiyonlar yapılarak bu maddenin üretimi hızlandırılmaya çalışılır. Buna amaç erken doğum olması halinde bebeğin solunum problemi yaşamasını engellemeye çalışmaktır.

Anne
Bu haftalarda aniden ve nedensiz bir şekilde karnınızda bir sertleşme hissedebilirsiniz. Endişelenmeyin. Bu hamilelerde sıklıkla görülen ve Braxton-Hicks olarak isimlendirilen ve sizi doğuma hazırlayan zararsız kasılmalardır. Erken doğum tehdidinde ise kasılmalar süreklidir, belirli aralıklarla gelir ve hareketle hafiflemez. Düzenli kasılmaları saptamak için eşinizden yardım isteyebilirsiniz. Eşiniz, avuç içini rahminizin tam tepe noktasına yerleştirerek beklemeli. Bu haftada rahmin tepe noktası göbek deliğinin yaklaşık 5 santimetre yukarısındadır. Eşiniz 20 dakika kadar bu şekilde bekleyerek kasılmaların varlığını ve sıklığını saptayabilir. Bu işlemi kendiniz de yapabilirsiniz, ancak objektif olarak değerlendiremeyebileceğiniz için eşinizden istemenizde yarar var. Bu kasılmaları siz hissetmeyebilirsiniz ya da çok hafif adet sancısı şeklinde fark edebilirsiniz. Bu kasılmaların sıklığı konusunda endişeleriniz varsa hemen doktorunuzu aramalısınız.
Yeterince besleniyor musunuz? Günde fazladan 300 kalori almanız gerekiyor.

Çoğul gebelikler
Çoğul gebeliklerde Braxton-Hicks kasılmaları daha fazla görülür. Kasılmaların sayısı saatte 4?ten fazlaysa doktorunuzu arayınız.

Baba
Bebeğinizin odasını hazırlamaya başladınız mı? Herkes bebek gelmeden önce odasını hazır etmeyi tercih etmeyebilir. Ancak siz her şeyin hazır olmasını planlıyorsanız, işe başlamak için en uygun zaman bu hafta olabilir. Bebeğin odasının duvarlarını boyayın (tabii ki anneyi kokudan uzak tutun), birlikte beşiği kurun ve ailenizin bu yeni, minik üyesi için hazırlık yaparken anneyle birlikte eğlenin. Bunlar, hamilelik boyunca birlikte bebeğiniz için yapabileceğiniz sadece birkaç şeyden biri!

gebeliğin 26. haftası

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası