Eğitim Expresi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Eğitim Expresi

yeni öğretmenlere kolaylık sağlamak, staj hakkında bilgi, eğlence, okul öncesi eğitim, ilk öğretim, ortaöğretim, üniversite, eğitim alanındaki yenilikler, eğitim hakkında herşey,

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

gebeliğin 27. haftası

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
Yazar Mesaj
Masal
Admine
Admine
Masal

Kadın
Yaş : 35 Kayıt tarihi : 14/10/08 Mesaj Sayısı : 216 Nerden : İş/Hobiler : Lakap :

gebeliğin 27. haftası Vide
MesajKonu: gebeliğin 27. haftası   gebeliğin 27. haftası Icon_minitimeC.tesi Ekim 18, 2008 8:05 pm

Bebekİkinci trimesterin bu son haftası itibariyle bebeğiniz doğduktan sonra görüneceği biçimi aldı, tek farkı daha ufak ve daha zayıf olması. Ancak, akciğerler, karaciğer ve bağışıklık sistemi henüz tam olarak olgunlaşmadı. Yine de bebeğiniz bu hafta doğması halinde %85 oranında yaşama şansına sahip.
Akciğerler, karaciğer ve bağışıklık sisteminin yanında, beyin de hızlı gelişimine devam ediyor.
Bebeğinizin işitmesi gelişmeye devam ettiğinden sizin ve eşinizin seslerini tanımaya başlayabilir. Ancak kulakları, cildi amniyon sıvısından koruyan koyu kıvamlı kremsi bir tabaka olan vernix ile kaplı olduğundan sesler olduğundan daha tok, derinden ve kalın gelebilir.

Anne
Bu hafta nefes darlığı ve uyumada sorunlar yaşıyor olabilirsiniz. Bunun nedeni bebeğin göğüs kafesinize yakın olması nedeniyle akciğerlerin yeterince genişleyememesidir. Ancak bu endişelenmenizi gerektiren bir durum değildir. Bebek yeterince oksijen alır ve sizi bu kadar rahatsız eden hamilelik hormonları sayesinde dolaşım sistemi de gayet verimli bir şekilde işlemektedir.
Uyurken biraz da olsa rahatlamak amacıyla yastıklardan destek alabilirsiniz. Ayrıca uyku öncesinde yarım saatlik bir yürüyüş de rahatlamanıza yardımcı olabilir.
Hamilelik sırasında vücudunuz bebeği besler ve korur, ancak doğumdan sonra bebek bakımı sonradan öğrenilen bir beceridir. Doğum, ağrı kesici yöntem seçenekleri, doğumdan sonra sizi bekleyenler, yeni doğan bebeklerde sık görülen sorunlar, bebeğin güvenliği, emzirme ve mama ile besleme ve bebeğe yaşam desteği verme (CPR) gibi konularda bilgi sahibi olmak amacıyla bir hamilelik kursuna katılabilirsiniz. Bu tür kurslar hastaneler tarafından ücretsiz olarak da düzenlenebilmektedir. Kurs olanaklarını araştırmanız da büyük fayda var. Doğum ve bebekler konusunda bilgi sahibi olmak kendinizi daha güvenli hissetmenizi sağlayacaktır.

Baba
Saat gecenin ikisi, rüyanızda Formula 1 yarışında rekor zamanla birinci geldiğinizi görüyorsunuz. Birden sizi omuzlarınızdan silken hamile bir kadın tarafından uyandırılıyorsunuz. Biraz kendinize geliyorsunuz ve yatakta oturuyor ve endişeyle ?zamanın gelip gelmediğini? soruyorsunuz. ?Hayır tabii ki daha zamanım gelmedi. Ama hemen McDonalds patates kızartması yemeliyim, yoksa öleceğim, çabukkkk!? Ohhhh, doğum değilmiş... Aşermiş! Annenin canı garip şeyler çekiyor ve siz uyumak istiyorsunuz. Anne ısrar ediyor ve artık kesinlikle uyuyamayacağınızı biliyorsunuz.
Çok tanıdık mı geldi? Bunu gecenin bir yarısında bebek tarafından uyandırılmalara hazırlık olarak düşünün, üstelik bebek için McDonalds?a gitmeniz de gerekmeyecek! Anneye atıştırabileceği sağlıklı yiyecek seçenekleri önerin, ama bu noktada önerilerinizin çok da işe yaramayacağını bilin.
Hiçbir önerinizi kabul etmezse, arabanın anahtarlarını aramaya başlayabilirsiniz!

gebeliğin 27. haftası

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası