Eğitim Expresi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Eğitim Expresi

yeni öğretmenlere kolaylık sağlamak, staj hakkında bilgi, eğlence, okul öncesi eğitim, ilk öğretim, ortaöğretim, üniversite, eğitim alanındaki yenilikler, eğitim hakkında herşey,

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

gebeliğin 28. haftası

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
Yazar Mesaj
Masal
Admine
Admine
Masal

Kadın
Yaş : 35 Kayıt tarihi : 14/10/08 Mesaj Sayısı : 216 Nerden : İş/Hobiler : Lakap :

gebeliğin 28. haftası Vide
MesajKonu: gebeliğin 28. haftası   gebeliğin 28. haftası Icon_minitimeC.tesi Ekim 18, 2008 8:31 pm

Bebek
Bebek 1100 gr. ve 25 cm. (tepeden popoya). Bir sonraki doktor kontrolünüzde doktorunuz bebeğin baştan mı yoksa ayaktan mı (ters geliş) geleceğini söyleyebilir. Bebeğin başının rahim ağzınızı ittiğini hissediyorsanız büyük olasılıkla baştan geliş pozisyonundadır. Bebeğin ters geliş pozisyonunda olması durumunda doktorunuz sezaryen doğum önerebilecektir. Ancak şu anda ters pozisyonda olduğu için endişelenmenize gerek yok, önünüzdeki 2 ay içerisinde bebeğin pozisyonu değişebilir. Çoğunlukla bebekler kendiliklerinden pozisyon değiştirirler.

Bebeğin beynindeki kıvrımlar gelişmeye ve genişlemeye devam ediyor. Ayrıca yağ katmanları birikmeye ve saçlar da uzamaya devam ediyor. Şu anda toplam yağ dokusunun %2-3?ü oluşmuş durumda. Göz kapakları açık ve gözlerin gelişimi tamamlandı. Kas tonu yavaş yavaş iyileşiyor. Bebeğinizle bol bol konuşmayı ihmal etmeyin çünkü artık sesinizi tanıyor!

Anne
3. trimestere; bacak krampları, hemoroid, varis, cilt kaşıntıları, ağrı ve sancılar, terleme, mide yanması, kabızlık ve..... bebeğin geleceği döneme hoş geldiniz!
Bu haftadan itibaren doktorunuzu daha sık ziyaret etmeye hazırlanın. Büyük olasılıkla 15 günde bir doktor kontrolüne gitmeniz gerekecek. Yapılacak testlerden biri kan grubunuzu belirlemek amacıyla yapılacak olan kan tahlili. Kan grubunuzun Rh negatif olması durumunda doktorunuzu şimdi bir doz ve bir doz da doğumdan hemen sonra Rh-immunoglobulin yapacaktır.
Ayrıca, henüz yapılmadıysa, hamilelik diyabetiniz olup olmadığını kontrol etmek amacıyla doktorunuz şeker yükleme testi isteyecektir. Bu testin amacı gebelikte ortaya çıkan şeker hastalığını yani gestasyonel diyabeti araştırmaktır. Kan uyuşmazlığınız varsa bunu da doktorunuza hatırlatmanız gerekli.

Çoğul gebelikler
Büyük olasılıkla artık kendinizi çok ağır hissediyorsunuz ve leğen bölgenizde yoğun baskı ve başağrılarınız var. Ayrıca bebekler rektum ve mesane üzerinde oturuyormuş gibi de hissedebilirsiniz, ve evet tam da orada duruyorlar! Ilık banyo sizi de bebekleri de rahatlatabilir. Kendinize çok özen gösterin ve bol bol yardım alın.

Baba
Son trimestere, yani son üç aylık döneme girdiniz. Bunu kutlamak amacıyla, bebek için alışveriş yapmak ya da anne için birkaç hamile giysisi almak üzere dışarıda özel bir buluşma düzenleyin. Annenin göbeğine zeytin yağı, badem yağı veya bebe yağı ile masaj yapın.
Bu trimester anne için çok kolay olmayacak. Babanın desteği pek çok şeyin kolaylaşmasını sağlayabilir. Katılımda bulunmaya devam edin. Artık size her zamankinden de fazla ihtiyaç var.

gebeliğin 28. haftası

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası