Eğitim Expresi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Eğitim Expresi

yeni öğretmenlere kolaylık sağlamak, staj hakkında bilgi, eğlence, okul öncesi eğitim, ilk öğretim, ortaöğretim, üniversite, eğitim alanındaki yenilikler, eğitim hakkında herşey,

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

gebeliğin 29. haftası

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
Yazar Mesaj
Masal
Admine
Admine
Masal

Kadın
Yaş : 35 Kayıt tarihi : 14/10/08 Mesaj Sayısı : 216 Nerden : İş/Hobiler : Lakap :

gebeliğin 29. haftası Vide
MesajKonu: gebeliğin 29. haftası   gebeliğin 29. haftası Icon_minitimeC.tesi Ekim 18, 2008 8:33 pm

Bebek Basketball
Bebek hala son derece hareketli ve güçlü tekmelerden yumruklardan bazıları nefesinizi kesiyor. Bebeğin hareketlerinde azalma hissederseniz, bebeğin hareketlerini sayın: Bebeğin 1 saat içinde en az 10 kere hareket etmesi gerekir. Bebeğiniz daha az hareket ederse, doktorunuzla görüşün.
Bebeğin başı gövdesi ile orantılı hale geldi. Beyin ilkel solunum ve beden ısısı kontrolünü yapıyor. Gözler yuvası içinde hareket edebiliyor ve bebeğin ışık, ses, tat ve koku hassasiyeti artıyor. Kemik iliği de sürekli olarak alyuvar üretiyor.
Bebeğin böbrek üstü bezleri androjen ve östrojen gibi hormonları üretmeye başladı. Bu hormonlar anne vücudunda prolaktin hormonunu harekete geçirir ve bu da hayatının ilk günlerinde bebeğin besin ihtiyaçlarını karşılayacak olan kolostrumun üretilmesine neden olur.

Anne
Kendinizi ezelden beri hamileymişsiniz gibi mi hissediyorsunuz? Hamileliğin getirdiği tüm rahatsızlıklar sizi mi buluyor? Maalesef cilt kaşıntıları, nefes darlığı, hemoroid, bacak krampları, mide yanması, kabızlık ve kas ağrılarının hakim olduğu bir dönemdesiniz. Peki ne yapabilirsiniz? Tüm bu rahatsızlıkların geçici olduğunu unutmamaya hamileliğin olumlu yönlerine odaklanmaya gayret edin.
Hamilelik sırasında, artan kan hacmi ve bebeğin doğum sonrasında demir depolarının yeterli olmasını sağlamak için gerekli alyuvar üretiminin devamı açısından demir çok önemlidir. İkinci ve üçüncü trimesterlerde günde en az 30 miligram demir almanız gereklidir. Hamilelikte demir eksikliği sıklıkla görüldüğü için, doktorunuz demir düzeyinizi kontrol etmek için kan tahlili isteyebilir. Demir düzeylerinizin düşük çıkması halinde ise demir takviyesi verebilir.

Çoğul gebelikler
Yorgunluk iyice artmış olabilir. Elinizden geldiğince dinlenin ve ödem oluşmasını en aza indirmek için fırsat buldukça ayaklarınızı yüksek bir yere uzatın.

Baba
Doğumla ilgili planları anneyle birlikte gözden geçirin. Anneye katkınız ve desteğiniz kesinlikle paha biçilmez ve tüm bunlar doğmamış bebeğinize babalık yapmanın özel yöntemleridir!

gebeliğin 29. haftası

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası