Eğitim Expresi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Eğitim Expresi

yeni öğretmenlere kolaylık sağlamak, staj hakkında bilgi, eğlence, okul öncesi eğitim, ilk öğretim, ortaöğretim, üniversite, eğitim alanındaki yenilikler, eğitim hakkında herşey,

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

gebeliğin 31. haftası

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
Yazar Mesaj
Masal
Admine
Admine
Masal

Kadın
Yaş : 35 Kayıt tarihi : 14/10/08 Mesaj Sayısı : 216 Nerden : İş/Hobiler : Lakap :

gebeliğin 31. haftası Vide
MesajKonu: gebeliğin 31. haftası   gebeliğin 31. haftası Icon_minitimeC.tesi Ekim 18, 2008 8:36 pm

Bebek
Bebeğiniz ihtiyaç duyduğu besinlerin çoğunu plasenta aracılığı ile alır ve plasentadaki kan akışı bebeğin idrar yapmasını sağlar. Bebek amniyon sıvısına günde yaklaşık yarım litre idrar yapar ve günde birkaç kez tamamen yenilenen bu sıvıdan bir miktar da yutar.
Amniyon kesesindeki sıvı miktarının olması gerekenden fazla olması (polihidroamniyos) bebeğin yutamadığına veya sindirim sisteminde bir tıkanıklık olduğuna işaret edebilir.
Amniyon kesesindeki sıvı miktarının olması gerekenden az olması (oligodroamniyos) bebeğin yeterince çiş yapamadığına işaret edebilir ve bu da bebeğin böbreklerinde ya da üriner sisteminde bir sorundan kaynaklanabilir. Rutin ultrason kontrollerinizin bir parçası olarak doktorunuz amniyon sıvısı miktarını ölçecektir.
Bebeğin büyümesi biraz yavaşlar ve beyin hızlı bir gelişim dönemine girer. Artık tam olarak gelişimini tamamlamamış tek organ akciğerlerdir. Bebeğiniz erkekse, testisleri karın boşluğundan skrotuma (torbaya) inmeye başlar.

Anne
Göğüslerinizdeki süt bezleri bu sıralarda kolostrum üretmeye başlayabilir. Kolostrum bebeğin hayatının ilk günlerinde ihtiyaç duyduğu kalori ve besinleri sağlayacak olan koyu, sarımsı bir sıvıdır. Göğüslerinizden kolostrum sızdığını farkederseniz, göğüs pedi kullanabilirsiniz.
Bu dönemde bebeğinizin kemikleri sertleştiğinden kalsiyum ihtiyacınız da her zamankinden fazla olacaktır.

Baba
Artık üçüncü trimesterdesiniz ve anne size her zamankinden fazla ihtiyaç duyuyor. Hamileliğin getirdiği rahatsızlıklardan dolayı şikayetleri artabilir. Akşamları sırtını ve ayaklarını ovarak rahatlamasına yardımcı olabilirsiniz. Daha önceki haftalarda da belirttiğimiz gibi anne sadece yanında olmanıza ihtiyaç duyar. Ancak bunu başarmak her zaman çok kolay olmayabilir. Unutmayın, şu anda anneye yönelik davranışlarınız babalığa doğru attığınız adımlardan biri.

Bebeğin elleri ya da ayakları ile annenin karnını ittiğini görebilirsiniz. Kamera ve fotoğraf makinesi elinizin altında olursa, unutulmaz çekimler yapabilirsiniz.

gebeliğin 31. haftası

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası