Eğitim Expresi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Eğitim Expresi

yeni öğretmenlere kolaylık sağlamak, staj hakkında bilgi, eğlence, okul öncesi eğitim, ilk öğretim, ortaöğretim, üniversite, eğitim alanındaki yenilikler, eğitim hakkında herşey,

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

gebeliğin 37. haftası

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
Yazar Mesaj
Masal
Admine
Admine
Masal

Kadın
Yaş : 35 Kayıt tarihi : 14/10/08 Mesaj Sayısı : 216 Nerden : İş/Hobiler : Lakap :

gebeliğin 37. haftası Vide
MesajKonu: gebeliğin 37. haftası   gebeliğin 37. haftası Icon_minitimeC.tesi Ekim 18, 2008 8:52 pm

Bebek
Bu haftadan sonra bebek gününü doldurmuş olarak kabul ediliyor! Ancak büyümesi bitmedi, hala kilo almaya devam ediyor ve erkek bebekler genellikle doğumda kız bebeklerden biraz daha kilolu olur. Bu hafta yağ birikimi dirseklerde, dizlerde, boyun ve bileklerde devam ediyor. Diş etleri de gelişimini tamamladı ve oldukça sert.
Bebeğin koordinasyonu birşeyi parmakları arasında sıkarak tutacak kadar gelişmiştir ve parlak bir ışık verildiğinde rahim içindeki bebek başını ışığın geldiği yöne çevirir.

Anne
Bu haftadan sonra rahmi enfeksiyon ve bakterilerden koruyan mukus tıkaç, nişan düşebilir. Nişan doğumdan birkaç hafta, birkaç gün ya da birkaç saat önce gelebilir ve koyu kıvamlı, sarımsı bir akıntıdır ve bazen içinde bir miktar kan da olabilir. Rahim ağzı doğuma hazırlanmak için açılmaya başladığından bu tıkaç vücuttan tahliye edilebilmektedir. Herhangi bir akıntınız olması durumunda doktora danışmayı ihmal etmeyin.
Bebeğiniz şu anda hangi pozisyonda yerleştiyse (baştan-ayaktan vb.), doğuma kadar da aynı pozisyonda kalma olasılığı yüksektir. Bebeğiniz ters geliş pozisyonundaysa doktorunuz sezaryen doğum önerebilir.

Çoğul gebelikler
İkiz gebeliklerde 37 haftanın sonu miat kabul edilir.

Baba
Doğum sırasında beklenmedik şeyler olabilir, dolayısıyla herşeyi mümkün olduğunca planlarken bir yandan da esnek düşünmeniz önemlidir. En küçük ayrıntısına kadar herşeyi önceden ayarlayın ki, doğum sırasında olabilecek beklenmedik durumlarla ilgilenme fırsatınız olabilsin. Peki, nedir bu küçük ayrıntılar?
Hastane kaydı
Hastaneye giden yolların belirlenmesi ve yollardan birinin tıkalı olması durumunda kullanılabilecek alternatif yolların bulunması
Hastane girişleri ve park yerlerinin öğrenilmesi
Aranacak kişilerin telefon numaralarının bir kağıda yazılması. Telaş halinde kimleri arayacağınızı ve telefon numaralarını unutabilirsiniz.
Cep telefonunuzun şarj aleti (ancak hastane içinde cep telefonunuzu kullanıp kullanamayacağınızı önceden öğrenin, büyük olasılıkla cep telefonunuzu kullanmanıza izin verilmeyecektir!)
Annenin hastane çantası ve sizin hastanede ihtiyaç duyabileceğiniz eşyalar
Bebek koltuğu arabada kullanıma hazır olmalı
Doğum sırasında büyük çocuğunuz/çocuklarınıza ilgilenecek kişinin ayarlanması
Kamera, fotoğraf makinesi gibi gereçlerin arabada hazır edilmesi
Evet, bunların hepsi son dakika ayrıntıları. Bu ayrıntıları önceden hazır ederseniz, annenin yanında rahatlıkla bulunabilirsiniz, o halde inisiyatifi alın ve harekete geçin, hemen.

gebeliğin 37. haftası

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası