Eğitim Expresi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Eğitim Expresi

yeni öğretmenlere kolaylık sağlamak, staj hakkında bilgi, eğlence, okul öncesi eğitim, ilk öğretim, ortaöğretim, üniversite, eğitim alanındaki yenilikler, eğitim hakkında herşey,

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

gebelikte 5. hafta

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
Yazar Mesaj
Masal
Admine
Admine
Masal

Kadın
Yaş : 35 Kayıt tarihi : 14/10/08 Mesaj Sayısı : 216 Nerden : İş/Hobiler : Lakap :

gebelikte 5. hafta Vide
MesajKonu: gebelikte 5. hafta   gebelikte 5. hafta Icon_minitimeC.tesi Ekim 18, 2008 5:58 pm

Bebek
Bu hafta dışarıdan bakıldığında hamile gibi görünmeyebilirsiniz ama bebeğinizin minicik kalbi atmaya ve kan pompalamaya başladı bile. Kalp kapakcıklara ayrılıyor ve çok yakında düzenli bir şekilde atacak.

Gelişen embriyo üç katmanlıdır. En üst katmanda (ektoderm) nöral tüp oluşacak ve daha sonra gelişerek sinir sistemine dönüşecek (beyin, omurilik, cilt ve saç). Orta katmanda (mesoderm) kalp ve dolaşım sistemi, kemikler, kaslar, böbrekler ve üreme organları gelişecek. Ancak bu aşamada kalp ve ilkel bir dolaşım sistemi hızla oluşur. Esasında, dolaşım sistemi faaliyet göstermeye başlayan ilk organ sistemidir. İç tabakada (endoderm) bulunan basit bir tüp gelişerek bağırsaklar, karaciğer, pankreas ve mesaneye dönüşecek.

Anne
Adetiniz gecikti ve hamile olup olmadığınızı merak ediyorsunuz. Birkaç günlük adet gecikmesinin ardından evde kendi kendinize yapabileceğiniz ve son derece güvenilir sonuçlar veren pek çok test eczanelerde mevcuttur.

Hamilelikle birlikte oluşan hormonal değişimler, süt bezelerinin çoğalıyor olması nedeniyle göğüslerinizde hassasiyet ve şişkinliğe yol açabilir. Büyüyen rahminiz mesanenize baskı yapmaya başlayacak ve tuvalet ziyaretleriniz sıklaşacaktır. Ancak bu semptomlar kadından kadına olduğu kadar, aynı kadının farklı hamileliklerinde dahi farklılıklar göstermektedir.
Çoğul gebeliklertek bebek taşıyan annelere kıyasla 1.5 kat daha fazla kaloriye ihtiyacınız olduğundan iştahınız artmış olabilir. Ayrıca yorgunluk belirtileri de görülebilir. Bol bol dinlenin ve yemek yiyin!
Baba
[color=green]Anne kendisini rahatsız hissediyor olabilir ve bunu size (ya da civardaki herhangi birine) yansıtıyor olabilir. Bu durumu kişisel algılamayın ve hamileliği kutlamak üzere özel bir organizasyon yapın.[/
color]

gebelikte 5. hafta

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası